Albertu L. Youngovi

Umístění: Blučina, náměstí Svobody

Nápis:

2/LT. ALBERT L. YOUNG

332. FIGHTER GROUP

15. AIR FORCE, USAAF

TRAGICKY ZAHYNUL 21. 1. 1945

ZDE LEŽÍ HRDINA
VELIKÉHO NÁRODA.
PADL, ABY MOHL
MALÝ UJAŘMENÝ NÁROD
SVOBODNĚ DÝCHAT.

Poznámka:
Dne 21. ledna 1945 provedlo 170 bombardérů B-17 za doprovodu 130 stíhaček nálet na vídeňské rafinerie pohonných hmot. Ještě nad Vídní došlo k blíže neurčenému poškození Mustangu P-51C (výr. číslo 42-103454 s označením „Daisy Mae“) od 100. perutě 332. stíhací skupiny.
Pilot 2/Lt Albert Louis Young svůj letoun „dotáhl“ ještě do prostoru nad obcí Blučina (okr. Brno-venkov), kde se pokusil o seskok padákem, bohužel v příliš malé výšce.
Dobová kronika Blučiny praví: „Kolem poledne bylo pojednou slyšeti, jak hukot jednoho letadla nápadně zesílil a bylo zřejmé, že motor letadla vynechává. Pak bylo slyšeti výbuch a nastalo ticho. Letadlo se zřítilo do polí mezi Blučinou a Opatovicemi. Pilot se zabil. Byl pohřben na blučinském hřbitově za asistence místních Němců. Přesto, že pohřeb byl večer a že byl přísný zákaz občanům pohřbu se zúčastniti, byl hřbitov hodně zaplněn občany, kteří se jednotlivě přece dostavili“.
Ostatky 2/Lt Younga zůstaly v Blučině až do podzimu následujícího roku. Dne 17. září 1946 provedla čtyřčlenná skupina amerických vojáků exhumaci padlého pilota (později byly ostatky převezeny na vojenský hřbitov St. Avold ve Francii). Při průjezdu vozu s rakví přes Židlochovice, Vojkovice a Rajhrad vzdávalo poctu množství místních obyvatel, kteří jej doprovázeli až na hranice okresu.

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6221-30221