Albertu J. Youngovi

Umístění: Blučina, náměstí Svobody

Nápis: ALBERT J. YONG

TRAGICKY ZAHYNUL 21. 1. 1945

ZDE LEŽÍ HRDINA
VELIKÉHO NÁRODA.
PADL ABY MOHL
MALÝ UJAŘMENÝ NÁROD
SVOBODNĚ DÝCHAT

Poznámka:
Dne 21. ledna 1945 provedlo 170 bombardérů B-17 za doprovodu 130 stíhaček nálet na vídeňské rafinerie pohonných hmot. Ještě nad Vídní došlo k blíže neurčenému poškození Mustangu P-51C (výr. číslo 42-103454 s označením „Daisy Mae“) od 100. perutě 332. stíhací skupiny.
Pilot 2/Lt Albert J. Young svůj letoun „dotáhl“ ještě do prostoru nad obcí Blučina (okr. Brno-venkov), kde se pokusil o seskok padákem, bohužel v příliš malé výšce.
Dobová kronika Blučiny praví: „Kolem poledne bylo pojednou slyšeti, jak hukot jednoho letadla nápadně zesílil a bylo zřejmé, že motor letadla vynechává. Pak bylo slyšeti výbuch a nastalo ticho. Letadlo se zřítilo do polí mezi Blučinou a Opatovicemi. Pilot se zabil. Byl pohřben na blučinském hřbitově za asistence místních Němců. Přesto, že pohřeb byl večer a že byl přísný zákaz občanům pohřbu se zúčastniti, byl hřbitov hodně zaplněn občany, kteří se jednotlivě přece dostavili“.
Ostatky 2/Lt Younga zůstaly v Blučině až do podzimu následujícího roku. Dne 17. září 1946 provedla čtyřčlenná skupina amerických vojáků exhumaci padlého pilota (později byl převezen do Spojených států). Při průjezdu vozu s rakví přes Židlochovice, Vojkovice a Rajhrad vzdávalo poctu množství místních obyvatel, kteří jej doprovázeli až na hranice okresu.

Centrální evidence válečných hrobů: je evidován, CZE-6221-30221